poniedziałek, 28 lipca 2014

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Skala problemu tycia po rzuceniu palenia jest naprawdę bardzo wysoka, strach przed nadwagą jest jednym z głównych przeszkód przed podjęciem odwyku nikotynowego, zwłaszcza, jeżeli chodzi o kobiety, a co jeszcze dziwniejsze wiele kobiet pali papierosy, aby kontrolować i regulować swoją wagę. Jeżeli po rzuceniu palenia nie zmienimy swojego trybu życia prawdopodobnie faktycznie nieco przybędzie nam na wadze. Dzieje się tak z kilku przyczyn; po pierwsze paląc chudniemy – spalając jednego papierosa spalamy bez wysiłku około 10 kilokalorii, paląc paczkę dziennie wychodzi około 200 kilokalorii, co mniej więcej odpowiada godzinnemu spacerowi. Poza tym nikotyna wywołuje uczucie sytości, ma wpływ na regulację apetytu, wręcz zabija apetyt, nic więc dziwnego że rzucając palenie sięgamy po większe ilości jedzenia. Dodatkowo po odstawieniu papierosów wraca nam zmysł węchu, dzięki czemu na nowo odkrywamy zapachy oraz smaki jedzenia i powraca nam radość oraz przyjemność z jedzenia. Są to główne przyczyny, przez które tyjemy po rzuceniu palenia.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?


  1. Jedzenie większej ilości posiłków
Nie będę tu zbytnio odkrywczy, jeżeli napiszę, że winno się jadać mniej, lecz częściej. Najlepsze efekty powinno przynieść jedzenie regularnych posiłków co 3 – 4 godziny

  1. Picie dużej ilości wody
Zaleca się picie minimum 2 litrów wody dziennie, przy czym słowo woda mamy rozumieć nie jako napój smakowy, sokopodobny produkt, nie jako cole, kawę czy piwo lecz jako niegazowaną wodę mineralną. W wielu badaniach wykazano, że picie dużej ilości wody reguluje procesy trawienne i zmniejsza uczucie łaknienia

  1. 5 porcji warzyw lub owoców dziennie
Warzywa jak i owoce są przede wszystkim niskokaloryczne, ale ze względu na swoje bogate złoża witamin i błonnika działa również oczyszczająco oraz daje uczucie sytości. W trakcie rzucania palenia są to niezwykle istotne zalety.  

  1. Aktywność fizyczna
Co tu dużo mówić (pisać) kto czytał wcześniejsze moje posty pewnie wie że jestem miłośnikiem biegania. Ja myślę, że o efektach uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej korzyści będą wymierne i nie za bardzo trzeba o nich się rozpisywać, dlatego też ograniczę się jedynie do wymienienia na co pozytywnie wpływa aktywność fizyczna:

- zmniejszenie ryzyka otyłości
- Zmniejszenie ryzyka chorób serca
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy
- Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
- Wzmocnienie mięśni, kości i więzadeł
- Polepszenie samopoczucia oraz zdrowia umysłowego

Są to tylko niektóre z korzyści regularnego stosowania aktywności fizycznej a do szerszej analizy potrzebny byłby osobny artykuł (nie wykluczam, że coś o bieganiu kiedyś skrobnę). Aby się nie zniechęcić radziłbym stopniować stosowanie wysiłku w zależności od wydolności fizycznej, jeżeli byliśmy palaczami przez naprawdę długi okres czasu, nieumiejętnie stosując ćwiczenia możemy nawet sobie zaszkodzić, dlatego czasami przed podjęciem aktywności może być potrzebna opinia lekarza.

Podsumowując, jeżeli rzucimy palenie, lecz nie zmienimy swoich nawyków na pewno przywitamy się z kilkoma dodatkowymi kilogramami, jednak należy pamiętać, że mamy szereg możliwości, aby z tym walczyć. Jednak nawet gdybym miał przytyć 10 kg to wolałbym być nieco cięższy, ale żyć powiedzmy 10 lat dłużej a Ty, co byś wybrał(a)? Wybór należy do Was.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz